Excelde Hücre İçinde Alt Satıra Geçme

Excelde sütun başlıkları uzun olduğunda tablomuzun sütunları gereğinden fazla geniş olabiliyor. Bu durumda da tabloyu yazdırmak istediğimizde kağıda sığmama gibi sorunlarla karşılaşabiliyoruz.

Örneğin, BİRİM FİYAT tarzında bir sütün başlığı gereğinden fazla geniş bir sütun oluşmasına sebebiyet veriyor. Oysa aynı hücre içerisinde BİRİM üstte FİYAT altta olsa daha iyi olabilirdi. Şekildeki gibi;

 

Excel'de bir hücre içinde alt satıra geçmenin en pratik yöntemi ALT+ENTER kısayolunu kullanmaktır. Örneğimizde olduğu üzere BİRİM yazdıktan sonra ALT+ENTER'e basın imleç aynı hücre içerisinde bir alt satıra geçektir. FİYAT yazıp Entere basın. Şekilde gördüğünüz sonucu elde edeceksiniz.

(ALT+ENTER tuş kombinasyonu mevcut hücrede "metin kaydırma" özelliğini aktif hale getirir. Bu özellik sayesinde yazdığınız metinler hücre sınırını aşmaz, siz yazdıkça alt satıra doğru kayarak devam eder)

 

 

İleri Excel Kurslarımız hakkında bilgi almak için tıklayınız...

Yorum Yap

(Büyük/Küçük Harfe duyarlı)

Yorumlar

Teşekkür  2018-12-05 10:59:54

çok güzel bir pratik bilgi teşekkür ederim

servet
ada  2018-06-20 11:53:48

çok teşekkürler

ada
yardım  2017-09-21 16:33:10

Evet ben bu fonksiyonu çok kullanıyordum ama bir süredir kullanamıyorum,yani fonksiyon çalışmıyor. Hücre içinde alt satıra geçeceği yerde sayfanın en üstünde bir takım harfler ve rakamlar çıkartıyor yani bazı fonksiyonların kısayolları gibi. Acaba ALT+ENTER fonksiyonunu tekrar çalıştırabilecekmiyim belli bir ayarı mı var anlamadım siz bilirseniz yardımcı olurmusunuz.

Mustafa Salim
TEŞEKKÜR  2017-06-06 06:21:46

BİLGİLENDİRME İÇİN TEŞEKKÜRLER

Ali Kemal